איתור מוקדם יכול להציל חיים

סרטן ריאה נחשב לסרטן הקטלני ביותר מכל מחלות הסרטן ושיעורי התחלואה רק הולכים וגדלים. על פי הערכות בכל שנה מתגלים כ- 220,000 חולים חדשים ברחבי העולם ו-2,500 חולים בישראל.
למרבה הצער, ברוב המקרים (בין 80%- 70%) התסמינים של המחלה מופיעים רק בשלב מתקדם. ככל שהמחלה מתגלה בשלב מוקדם יותר, כך גדל הסיכוי להציל את החולה. במידה והמחלה מתגלה בשלבים מוקדמים ניתן באמצעות ניתוח להסיר את הגידול, להאריך משמעותית את תוחלת חייו של החולה, לשפר את סיכויי ההישרדות שלו ולהפחית באופן דרמטי את שיעורי התמותה מסרטן ריאה. על פי נתוני רשם הסרטן הלאומי במשרד הבריאות בכל שנה 1,900 בני אדם נפטרים מהמחלה בישראל.
מחקרים רבים הוכיחו שעישון הוא הסיבה המרכזית לתחלואה בסרטן ריאה. הסיכוי לפתח את המחלה גדל עם העלייה במספר הסיגריות שמעשנים, וככל שגיל התחלת העישון הוא מוקדם יותר. למעשה, אחד מכל חמישה ישראלים בוגרים בישראל מעשן ושיעור המעשנים בארץ גבוה מהממוצע במדינות המפותחות (OECD).
לפני מספר שנים פותחה בדיקה שמטרתה לאתר בשלב מוקדם את סרטן הריאה. הבדיקה מתבצעת באמצעות צילום סי-טי (CT) במינון קרינה נמוכה, אותה יש לעבור אחת לשנה. הבדיקה מיועדת לאוכלוסייה בסיכון גבוה לחלות בסרטן ריאה – אנשים בגילאים 55-74 שעישנו במשך שלושים שנה קופסה אחת ביום או יותר או במשך חמש עשרה שנה שתי קופסות ביום. הבדיקה מיועדת גם לאנשים מעשנים בפועל וגם לכאלו שהפסיקו לעשן ובתנאי שלא חלפו חמש עשרה שנה מאז שנגמלו. בדיקת הסקר לאיתור מוקדם מאפשרת לזהות נגעים בריאות שיכולות להיות שפירים ולא מסוכנים או נגעים סרטניים. במידה ויש חשד לממצאים מסוכנים, הרופא יכול להמליץ על נטילת ביופסיה ובמקרים מסוימים גם על ניתוח להסרה של הגידול.

סקר לאיתור מוקדם סרטן ריאה בקרב מעשנים

תוצאות חסרות תקדים

מחקר ה- “NELSON” שפורסם בחודש ספטמבר 2018 והתקיים בארבעה בתי חולים בהולנד ובבלגיה מצא שבדיקת הסקר הביאה להפחתה משמעותית בתמותה בקרב האוכלוסייה שעברה את בדיקת הסקר בהשוואה לאלו שלא עברו אותה. במחקר השתתפו 15,822 בני אדם בגילאים 50-75 שנים שלא אובחנו עם סרטן ריאה בעבר, אשר עישנו 15 או יותר סיגריות ליום במשך יותר מ- 25 שנים, או שעישנו 10 סיגריות או יותר במשך יותר מ- 30 שנים. הנחקרים חולקו באופן אקראי – חלקם עברו את בדיקת הסי-טי לאבחון מוקדם וחלקם לא.
תוצאות המחקר היו דרמטיות: בדיקת הסקר הביאה להפחתה של התמותה מהמחלה של כ־26% בקרב הגברים ושל כ־39% בקרב הנשים. עוד התגלה כי בקרב כ-60% מקרב הנבדקים בקבוצת הביקורת שלא עברו את הבדיקה, התגלה סרטן ריאה בשלב מתקדם וגרורתי, שלב בו אין כמעט טיפולים שיכולים לעצור את המחלה הקטלנית.
מחקר NELSON אינו המחקר היחידי שהגיע למסקנה שלבדיקת הסקר יש יעילות בהפחתת התמותה. במחקר I-ELCAP שבוצע כמה שנים קודם לכן נמצאו ממצאים דומים. במחקר בוצעה השוואה בהישרדות של 7,995 מעשנים ממדינת ניו-יורק שביצעו בדיקת סקר לאיתור מוקדם של סרטן הריאה בהשוואה למעשנים בעלי מאפיינים דומים, אשר לא עברו את הבדיקה. נתוני ההשוואה נלקחו משני מחקרים שבוצעו בעבר, במסגרתם נאספו הנתונים הרלוונטיים. במחקר השתתפו מעשנים בגילאים 50-84 עם היסטוריית עישון ממוצעת של 48 שנות-קופסה. מתוך 7,995 הנסקרים בהם בוצעה בדיקת סקר באמצעות סי-טי בקרינה נמוכה 5,863 מהם ביצעו בדיקה חוזרת בטווח של 7-18 חודשים.
ממצאי המחקר חסרי תקדים: בקרב הקבוצה שביצעה את בדיקות הסקר היו 64 מקרי מוות כתוצאה מסרטן ריאה בעוד שמספר מקרי המוות (הצפוי) בקרב הקבוצה שלא עברה את הבדיקה עמד על כ- 100 מקרים. החוקרים הגיעו למסקנה שהבדיקה הביאה להפחתה משמעותית של 36% בתמותה. בנוסף נמצא שבדיקת הסקר צריכה להתבצע אחת לשנה על מנת שההשפעה המיטיבה על הפחתת תמותה מסרטן הריאה תימשך לאורך זמן.

הבדיקה יעילה אף יותר מבדיקת ממוגרפיה לסרטן השד

בשנת 2012 בוצע מחקר גדול שאיחד את הממצאים של שבעה מחקרים רחבי היקף שבדקו את היעילות של בדיקת ממוגרפיה בהפחתת הסיכון לתמותה מסרטן השד.
המסקנות היו שבדיקת הממוגרפיה מפחיתה תמותה ב- 19%. מחקרים מבוקרים נוספים שבדקו את יעילות בדיקת דם סמוי בצואה בהפחתת הסיכון לתמותה מסרטן המעי הגס מצאו שהבדיקה יכולה להפחית את הסיכון למוות ב-16% מהמחלה. לשם השוואה, בדיקת סקר לאיתור סרטן ריאה הצליחה להפחית את הסיכון לתמותה בכ-26% בקרב הגברים ובכ-39% בקרב הנשים. למעשה, יעילות בדיקת סקר באמצעות סי-טי בעצמת קרינה נמוכה לגילוי מוקדם של סרטן ריאה, עומדת בקנה אחד ואף עם יעילות גדולה יותר בהשוואה לשתי בדיקות סקר הקיימות לגילוי מוקדם של מחלת הסרטן, הנמצאות כיום בשימוש נרחב וממושך.

חסכון של 17.3 מיליון שקלים

בהתבסס על הנתונים של משרד הבריאות, ההערכה שבישראל ישנם כ-30,000 מעשנים בהיקף של 20 ומעלה סיגריות ליום בגילאי 55-77 שנים. כ-60% מהם עם רקע של עישון של 30 שנות קופסא לפחות. בנוסף, ישנו מספר דומה של מעשנים שנגמלו בגילאים אלו עם רקע של 30 שנות קופסא, אשר הפסיקו לעשן בטווח של עד 15 שנה. סך הכול האוכלוסייה בסיכון, עבורה מיועדת הבדיקה מונה כ- 36,000 בני אדם. בהנחה שההיענות לבדיקת הסקר השנתית תעמוד על כ- 30%, ההערכה היא ש- 10,800 אנשים בממוצע יעברו בכל שנה את בדיקת הסקר לגילוי מוקדם של סרטן ריאה.
עלות ביצוע של כ-10.8 אלף בדיקות בשנה מוערכת בכ- 5.9 מיליון שקלים. עלויות המשך בירור וטיפולים כירורגיים למאובחנים מוערכות בכ- 6.5 מיליון שקלים נוספים בשנה. סך הכול מדובר בעלות של 12.4 מיליון שקלים בשנה.
מאידך, הכללת בדיקת הסקר בסל תפחית את ההוצאה בגין טיפולים תרופתיים יקרים בחולים עם מחלה מתקדמת וגרורתית, דבר שיכול להביא לחיסכון כולל של כ- 17.3 מיליון שקלים בממוצע בשנה. בנוסף לכך חשוב לציין שחולי סרטן ריאה שמתגלים בשלב מחלה מוקדם ונרפאים, יכולים לחזור למעגל העבודה, דבר שמביא לחיסכון נוסף למשק. ללא ספק, יישום של בדיקת הסקר לאיתור מוקדם של סרטן הריאה תביא לחיסכון ברור למערכת הבריאות בפרט ולמשק הישראלי בכלל.

נלחמים להכללת הבדיקה בסל התרופות

העמותה הישראלית לסרטן הריאה מנהלת בשלוש השנים האחרונות מאבק להכללת הבדיקה בסל התרופות הישראלי. בשנה החולפת דירגו חברי הועדה את הבדיקה ונתנו לה את הציון 8/9 A (ציון גבוה המעיד על יעילות גבוה). למרבה הצער, בסופו של דבר, החליטה הועדה להכליל טיפולים וטכנולוגיות אחרות. העמותה נחושה שהבדיקה תיכלל בסל התרופות ועל כן הגישה שוב – זו השנה הרביעית – את הבדיקה לוועדת הסל מתוך תקווה שחברי הועדה יכלילו אותה השנה.
העמותה סבורה שהמדינה צריכה לממן את הבדיקה – בדומה לבדיקות סקר אחרות – על מנת לאתר חולים בשלבים מוקדמים ולהציל את חייהם. בדיקת סקר שנתית לגילוי מוקדם של סרטן ריאה ממומנת כיום במסגרת תכניות ביטוחי בריאות בארה”ב לאוכלוסייה בסיכון גבוה ובישראל ניתן לבצע אותה באופן פרטי (ראו מסגרת).
בחודש אוגוסט 2018 נפגשה העמותה עם סגן שר הבריאות חבר הכנסת יעקב ליצמן והציגה לו את יעילות הבדיקה. הממצאים הוצגו על ידי פרופסור ניר פלד, מנהל המערך האונקולוגי בבית החולים סורוקה, פרופסור דורית שחם, מנהלת יחידת הסי-טי ודימות בית החזה בבית החולים הדסה, ומנכ”לית העמותה ד”ר שני שילה. סגן השר הביע את תמיכתו בהכללת הטכנולוגיה בסל התרופות הישראלי.
כמו כן משרד הבריאות הקים בתחילת 2017 וועדת היגוי שתפקידה לבחון את היעילות והנחיצות של בדיקת הסקר לאיתור סרטן ריאה בישראל. בוועדה לקחו חלק נציגי העמותה, חברים בכירים מכל האיגודים הרפואיים הרלוונטיים ונציגי משרד הבריאות. מסקנות הועדה היו חד משמעיות וקבעו שיש להכליל את הבדיקה בישראל וזו אף בנתה תכנית ליישום התוכנית.
בנוסף, ועדה משותפת של 7 איגודים רפואיים בישראל (איגוד הרדיולוגים, רופאי הריאה, האונקולוגים, רופאי המשפחה, מנתחי החזה, הפתולוגים ורופאי בריאות הציבור בישראל) פרסמה נייר עמדה בשנת 2013, ובו הומלץ על יישום בדיקה לאיתור מוקדם של סרטן ריאה לאוכלוסייה בסיכון גבוה. בשנה החולפת איגוד הריאה האונקולוגי והאיגוד הרדיולוגי דרגו את בדיקת הסקר במקום הראשון בהמלצותיהם לסל התרופות.

מצילים חיים - הפיילוט המוצלח של העמותה

העמותה הישראלית לסרטן ריאה בשיתוף בית החולים אסותא ביצעו פיילוט מוצלח לבחינת בדיקת הסקר לאיתור מוקדם בישראל. עד כה נבדקו 77 מעשנים כבדים במסגרת הפיילוט, וחייהם של שלושה מהם ניצלו בזכותה. “עישנתי במשך ארבעים שנה כקופסה וחצי ביום וזה נס שאני חי היום” סיפר שלום פרוסט (67) שניצל בזכות הבדיקה. “לפני מספר חודשים קיבלתי טלפון מהעמותה הישראלית לסרטן הריאה ובו הוצע לי להשתתף במסגרת הפיילוט שנערך בבית החולים אסותא בתל אביב” הוא מספר. “אמרתי לעצמי זו הזדמנות לבדוק מה מצב הריאות שלי אחרי שנים רבות של עישון”. הבדיקה הצילה את חייו של פרוסט מאחר ונמצא אצלו גידול סרטני בשלב מוקדם והוא נכנס לניתוח דחוף בו הגידול הוסר במלואו. העמותה הישראלית לסרטן ריאה צפויה להמשיך בפיילוט בחודשים הקרובים והמסקנות שלו יוגשו השנה לוועדת סל התרופות.

נגן וידאו

איפה אפשר לעשות את הבדיקה כיום

כיום ניתן לבצע את הבדיקה עבור אוכלוסייה בסיכון לתחלואה בסרטן ריאה באופן פרטי בבית החולים אסותא ובדיקה דומה קיימת גם בבית החולים וולפסון בחולון, במכון מור ובמקומות נוספים. עלות הבדיקה מוערכת בכ-500 ₪. הבדיקה עצמה פשוטה, קצרה ונעשית ללא הזרקת חומר ניגוד. בהסתמך על ממצאי הבדיקה, יונפק דוח רפואי מסכם ויינתנו לנבדק המלצות על המשך ברור ומעקב. את ההמלצות אלה יש להעביר אל הרופא האישי. חשוב לקרוא בעיון מסקנות סיכום ממצאי הבדיקה ולנהוג כפי שמומלץ שם. במקרה של ממצאים חיוביים יועבר הדו”ח גם לרופא המטפל בחלק מהמרכזים הרפואיים.