חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
סרטן הריאה- שלב אחר שלב

סרטן הריאה- שלב אחר שלב

מאת: ד"ר מור מושקוביץ, מנהלת השירות לגידולי בית החזה, מרכז דוידוף לטיפול ולחקר הסרטן, בית חולים בילינסון

בעשור האחרון עבר הטיפול בסרטן הריאה מהפכה בתוצאה בפריצות דרך טיפוליות בכל שלבי המחלה  שמשנות את הטיפול בחולים. אבחון מדויק של המחלה והתאמת טיפולים חדשניים לכל שלב של המחלה  הוא מפתח בשיפור תוחלת חיי המטופלים.

כחלק מתהליך האבחון וכן בשלב קבלת ההחלטות הטיפוליות יש לסווג ולקבוע את שלב המחלה אצל כל חולה. בסרטן ריאה, כמו במחלות ממאירות נוספות, נהוג לחלק את שלבי המחלה ל-4 שלבים המייצגים היכן המחלה ממוקמת והאם היא התפשטה ומשפיעה על איברים נוספים בגוף. לכל שלב של המחלה יש בדיקות המתאימות לו וטיפולים המותאמים לו,  כמובן בהתאם למאפיינים נוספים של החולה והגידול. שלב המחלה יכול להיות מוגדר אצל כל חולה יותר מפעם אחת. בפעם הראשונה, הדבר נעשה בשלב אבחון המחלה הראשוני באמצעות בדיקות הדמיה וממצאי הביופסיה שהחולה עבר ובטרם התקבלה החלטה על הטיפול הראשון עבורו. במהלך המחלה, אצל חלק מהחולים, שלב המחלה עשוי להשתנות אם המחלה התפשטה, והדבר מחייב הערכה מחדש על-ידי הרופא והתאמת טיפול חדש.

אלו הם שלבי המחלה ואפשרויות הטיפול:

שלב 1 – שלב בו המחלה התגלתה בשלב מוקדם כגוש בודד בריאה, שגודלו עד 4 ס"מ. כמו כן אבחנה בשלב 1 מתקיימת במידה שתאי הגידול לא הגיעו לקשריות (בלוטות) הלימפה הסמוכות לגידול, או מעבר להן. בשלב זה הטיפול המועדף הוא ניתוח שבמסגרתו מסירים את אונת הריאה או חלק ממנה בהתאם לגודל הממצא הממאיר. כמו כן, תילקח דגימה של קשריות הלימפה הסמוכות לאזור בו ממוקם הגידול, וכך ניתן לוודא שהמחלה לא הגיעה אליהם. במידה ואין אפשרות לנתח את המטופל קיימת אפשרות לבצע טיפול ממוקד בקרינה. מספר קטן של טיפולי קרינה ממוקדים משיגים יעילות כמעט זהה לזו של ניתוח.
בנוסף, כיום קיימים גם טיפולים ממוקדי מטרה וטיפולי אימונותרפיה שיכולים להינתן לפני ו/או אחרי ניתוח במטרה להפחית את סיכויי הישנות המחלה.

שלב 2 – ניתוח הוא הטיפול המועדף גם בשלב מחלה זה, אשר בשונה משלב 1 מתאפיין בגידול הממוקם באזור המאפשר ניתוח וגודלו עולה על 4 ס"מ או לחילופין בגידול בכל גודל אשר מערב גם את בלוטות הלימפה הנמצאות בשער הריאה בה ממוקם הגוש. במצב זה מבוצע ניתוח להסרת הגוש והבלוטות הנגועות ובנוסף, מומלץ לבצע לאחר הניתוח גם טיפולי כימותרפיה על מנת לוודא שגם תאי סרטן מיקרוסקופיים יושמדו והסיכון להישנות המחלה בעתיד יפחת. מלבד טיפולי כימותרפיה, ניתן להציע לחלק מהמטופלים שעברו ניתוח טיפול משלים בתרופה אימונותרפית, שמגבירה את פעילות מערכת החיסון של המטופל, או בתרופות מכוונות מטרה, אם נמצאה אצל המטול מוטציה מתאימה לטיפולים אלו.  

שלב 3– שלב זה הוא שלב בו מאובחנים כשליש מהחולים עם סרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים (NSCLC). שלב 3 מתייחס לקבוצות חולים הטרוגניות בעלי מאפיינים מגוונים. אצל חולים אלו המחלה מתאפיינת בגידול גדול או גידול שנמצא במיקום שאינו מאפשר ניתוח – למשל, גידול שממוקם בסמוך לקנה הנשימה, כלי דם ראשיים, חוליות או בסמיכות ללב. חולים נוספים שיסווגו בשלב 3 הם אלו אשר מאובחנים עם גידול – בכל גודל או מיקום – אשר מערב גם את קשריות הלימפה הנמצאות במיצר (מדיאסטינום). זהו אזור בעייתי לניתוח ובו נמצא הלב, הושט, קנה הנשימה וכלי דם ראשיים. הגישה לאזור זה מוגבלת וגם אם ניתן להסיר ממנו חלק מהקשריות עדיין קיים סיכון שיוותרו שם תאים ממאירים.
שלב 3 של סרטן הריאה נחשב לשלב מורכב לטיפול ומסווג לתתי קבוצות להם קיימות מספר אפשרויות טיפוליות. מרבית החולים אינם נתיחים וההחלטה על מסלול הטיפול הנכון משתנה מחולה לחולה לפי מצבו הקליני ומאפייני מחלתו. כדי לקבל החלטה טיפולית בשלב מורכב זה מתבצעת התייעצות הכוללת אנשי מקצוע מתחומים רבים של המחלה ביניהם גם כירורג חזה, מומחה קרינה, רופא ריאות, רופא הדמייה וכמובן האונקולוג המטפל. שלב זה על אף מורכבותו נחשב עדיין לשלב שהטיפול בו מכוון בראש ובראשונה למטרת ריפוי ועל כן נדרש דיון מקיף של צוות רב תחומי שמתווה ביחד את המסלול הטיפולי המתאים לכל מקרה ספציפי.
בחלק מהמקרים ניתן לנתח את המטופל, ולהציע לחלק מהמטופלים שעברו ניתוח טיפול משלים בתרופה אימונותרפית, שמגבירה את פעילות מערכת החיסון של המטופל, או בתרופות מכוונות מטרה, אם נמצאה אצל המטול מוטציה מתאימה לטיפולים אלו. לחלק מהטופלים נבחר לתת טיפול טרום ניתוחי עם שילוב של כימותרפיה ואימונותרפיה, ולאחר סיום הטיפול יעברו ניתוח.

במטופלים שלא יכולים לעבור ניתוח בשל מאפייני הגידול, נטפל באמצעות שילוב של  כימותרפיה, הקרנות וטיפול אימונותרפי.

אימונותרפיה היא גישה חדשנית ותוספת משמעותית לארסנל הטיפולים בסרטן ריאה, גם בשלב 3 של המחלה, עת שקיים חלון הזדמנויות לפעול מתוך כוונת ריפוי ולא רק להאריך חיים. גישת הטיפול האימונותרפי מתבססת על היכולת לעורר את מערכת החיסון לזהות את תאי הסרטן בגוף ולתקוף אותם. לאחר שאימונותרפיה הוכיחה יעילות אצל קבוצות חולים מסוימות בשלב מחלה מפושטת (שלב 4), היא הוכחה גם כיעילה לחולים בשלבים 2 ו- 3 והפכה למענה טיפולי חדש לאחר שנים רבות בהם לא הייתה קיימת אפשרות טיפול חדשה בשלב מחלה זה.

גם טיפולים מכווני מטרה, שניתנו עד כה בשלב 4 של המחלה, הראו יעילות גם בשלבי מחלה מוקדמים וכעת אנו בודקים את התאמתו של כל מטופלים לטיפולים אלו לאחר ניתוח.

שלב 4 – כמחצית מהחולים בסרטן הריאה מאובחנים בשלב זה בו המחלה הספיקה להתפשט ברחבי הריאות או לקשריות לימפה מרוחקות, מחוץ לבית החזה או לאיברים אחרים בגוף. שלב זה אינו מאפשר לנתח ולהסיר את הגידול והמטרה המרכזית בטיפול היא הארכת חיים ושיפור איכות החיים של החולה. בשלב 4 קיימות אפשרויות טיפול מגוונות של טיפולי כימותרפיה, אימונותרפיה, הקרנות וכן טיפולים מכווני מטרה בהתאם לשינויים גנומיים שמאותרים בגידול. בשלב זה קיימת המלצה לבצע בדיקות גנומיות המתבצעות על רקמת הגידול או בתצורת בדיקת דם (ביופסיה נוזלית). בבדיקות אלו בוחנים גנים מסוימים בגידול, הידועים כמעורבים בסרטן הריאה ובמידה ומאותר בהם פגם (מוטציה) אשר קיים לו טיפול מוכח- ניתן לטפל בחולה באמצעותו. מוטציות מוכרות בסרטן הריאה כוללות בין היתר פגמים בגנים EGFR, ALK,BRAF ,ROS1, HER-2, RET, MET EXON 14, KRAS G12C, NTRK-  – והטיפול המועדף במקרה זה הוא על-ידי טיפול המיועד לעכב את החלבון הפגום שנוצר כתוצאה מאותה מוטציה, דבר אשר מגדיל את הסיכוי לבלום את התקדמות המחלה.

המידע נכון לדצמבר 2023.

גלילה לראש העמוד

רגע לפני שאתם הולכים, נשמח שתעגלו לנו :)

העמותה הישראלית לסרטן ריאה פועלת לסייע לחולי סרטן הריאה ולמשפחותיהם. אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו במאבק זה ולתרום לעמותה באמצעות "עיגול לטובה".
כל עיגול קטן, עושה הבדל גדול. בואו נעזור יחד להעניק תקווה ותמיכה לאלו הזקוקים להם.

דילוג לתוכן