חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

EGFR

גוף האדם ותפקודו מבוסס על מערכות, איברים, רקמות ותאים.
לתאים יש חלבונים שהם "קולטנים" שמטרתם להעביר מידע ע"י מסר כלשהו, לתוך התא, כך שהתא יוכל לצאת לפעולה כלשהי.
טעות בחלבון יכולה לגרום לתא להתחלק ללא הפסקה, דבר שיגרום למחלת הסרטן.
קולטן אחד כזה הוא EGFR (Epithelial Growth Factor Receptor ), תפקידו להעביר מסרים אל תוך התא הבריא בעת צורך לגדילה, התמיינות או חלוקה של התאים.
הקולטן EGFR  מורכב משלושה חלקים: החלק הראשון החוץ תאי הקולט את המסר, החלק השני שחוצה את ממברנת/קרום התא והחלק השלישי התוך תאי, הטירוזין קינאז. במצב תקין, מסר שנקשר לחלק החוץ תאי של הקולטן, מועבר אות לתוך התא דרך הטירוזין קינאז.

EGFR וסרטן הריאה

חלבון EGFR מעביר פקודות ממקום אחד לאחר, כמו שפועל הדואר. לעיתים יש גם תקלות בדואר שנגרמות בגלל מוטציה- טעות בחומר הגנטי שגורמת ליצירת חלבון EGFR שונה. במקרה זה הקולטן EGFR  מופעל ללא בקרה חיצונית. כתוצאה מכך התאים ממשיכים להתחלק ולגדול, מה שגורם לגידול סרטני.
לכל החלבונים שלנו בגוף יש הוראות ייצור בחומר הגנטי- DNA. ה DNA הוא כמו ספר, עם אותיות שיוצרות מילים.
הוראות הייצור לחלבון EGFR בחומר הגנטי שמייצר את החלבון ,מחולק למקטעים שונים הנקראים "אקסונים" (exon). שתי המוטציות (הטעויות) העיקריות בחלבון זה הן מוטציות המתרחשות באקסונים 19 ו-21:
* מוטציית מחיקה של אקסון 19, הנקראת exon 19 deletion
* מוטציית החלפה L858R ב exon 21

  למוטציות אלו מתייחסים גם כ'מוטציות קלאסיות' של EGFR בסרטן ריאה, יחד הן מהוות יותר מ־85% ממוטציות EGFR בסרטן ריאה. ישנן מוטציות נדירות יותר, לדוגמה מוטציית החדרה שנקראת- EGFR exon 20 insertion , שמתאפיינות במחלה אחרת והטיפול בהן שונה.
סרטן ריאה גרורתי עם מוטציה EGFR מתאפיין לרוב במחלה אלימה ואגרסיבית עם התפרצות מהירה. לא מעט פעמים הגידול הראשוני יחסית קטן וכבר שולח גרורות לקשריות לימפה או לאיברים פנימיים. לסרטן ריאה גרורתי עם מוטציה EGFR יש גם נטייה לשלוח גרורות למוח.

EGFR וסרטן הריאה

מוטציות EGFR בסרטן ריאה נמצאות בשכיחות של כ־10%–15% מכלל סרטני הריאה, והן נפוצות יותר בסרטן ריאה מסוג אדנוקרצינומה. בדרך כלל הן יופיעו בקרב לא מעשנים, נשים שנמצאות בסיכון גבוה יותר ואנשים ממוצא אסייתי. למעשה באסיה שכיחות EGFR היא מעל 30%. 

איזה טיפול קיים למטופלי סרטן ריאה עם מוטציה בגן EGFR ?

מוטציות קלאסיות ב EGFR

הטיפול במוטציות exon 19 deletion ומוטציה ב-exon 21  זהה, ואין מבדילים בין הטיפול בכל אחת מהמוטציות.
יש תרופות בסל התרופות בישראל לטיפול במוטציות אלו .

במקרים אלו הטיפול הטוב ביותר הוא טיפול ביולוגי מותאם אישית לכן לפני תחילת טיפול אימונותרפי נהוג להקפיד ולוודא שאין נוכחות של מוטציית  EGFR ואם היא קיימת מותאם טיפול ביולוגי שניתן בדר"כ בכדורים לבליעה.

מוטציות נדירות ב EGFR

במקרה של מוטציות נדירות, הטיפול תלוי בסוג המוטציה ולכן כל מקרה נבדק לגופו וההחלטה הטיפולית מתקבלת על פי הנתונים העדכניים ביותר. כיום ישנו טיפול המיועד באופן ספציפי למטופלים עם מוטציית  EGFR exon 20 insertion , טיפול זה כיום לא כלול בסל התרופות של ישראל.

מוגש כשירות לציבור מטעם העמותה הישראלית לסרטן ריאה בחסות חברת יאנסן ישראל J-C HEALTHCARE L.T.D וללא מעורבות בתכנים

גלילה לראש העמוד

רגע לפני שאתם הולכים, נשמח שתעגלו לנו :)

העמותה הישראלית לסרטן ריאה פועלת לסייע לחולי סרטן הריאה ולמשפחותיהם. אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו במאבק זה ולתרום לעמותה באמצעות "עיגול לטובה".
כל עיגול קטן, עושה הבדל גדול. בואו נעזור יחד להעניק תקווה ותמיכה לאלו הזקוקים להם.

דילוג לתוכן