חיפוש
Close this search box.

חלבון ALK (Anaplastic lymphoma kinase) הוא קולטן טירוזין קינאז. לחלבון זה תפקיד בהתחלקות והתרבות התא ובהתפתחות מערכת העצבים ותפקודה.

ALK וסרטן הריאה

בדרך כלל, שינויים בגן ל־ALK בסרטני ריאה מסוג תאים שאינם קטנים (NSCLC) הם תוצאה של איחוי: חיבור בין שני גנים לגן המייצר חלבון אשר פעיל ביתר. השותף בדרך כלל לחיבור לגן ל־ALK הוא הגן המקודד לחלבון EML4, ולכן שינוי זה נקרא EML4-ALK fusion. חלבון ALK הלא תקין מעודד צמיחה והתפשטות של תאי הסרטן.
במקרה של איחוי, כמתואר מעלה, ניתן לזהות ביטוי יתר של החלבון ל־ALK על ידי צביעה של הדוגמה הפתולוגית עם נוגדנים המזהים את החלבון ל־ALK.

מי נמצא בסיכון?

מוטציית EML4-ALK fusion נמצאת אצל כ־5% מהחולים בסרטן ריאה NSCLC מסוג אדנוקרצינומה. לעיתים היא יכולה להופיע בסרטן ריאה מסוג תאים קשקשיים, בייחוד אצל חולים לא מעשנים. היא שכיחה יותר בקרב חולים צעירים והגיל החציוני בעת האבחון הוא 52, לרוב לא מעשנים.

איזה טיפול קיים למטופלי סרטן ריאה עם מוטציה בגן ALK?

בשנים האחרונות חלה התקדמות אדירה בטיפולים מסוג מעכבי ALK המכונים ALK TKI, כלומר מעכבי ALK טירוזין קינאז. נכון להיום ישנן חמש תרופות מאושרות FDA שנמצאות בסל התרופות, הניתנות למטופלים כקו טיפולי ראשון, שני או שלישי.

כל אחת מאותן תרופות ניתנות ככדורים דרך הפה. לתרופות החדשות יותר יכולת חדירת מחסום מוח טובה מהראשונות שפותחו. מעכבי ALK נוספים נמצאים היום בשלבי מחקר קליניים.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן