חיפוש
Close this search box.

הסיפור של ענת ברמן

היי,

שמי ענת ברמן, בת 59, עורכת דין במקצועי, אמא לשלוש בנות מקסימות וסבתא לשלושה נכדים מתוקים.
בשנת 2019, כשהייתי בת 54 אובחנתי עם סרטן ריאה מסוג תאים קטנים שנקרא SCLC.
כמה ימים לפני האבחון הרגשתי לא טוב, הרגשתי שקשה לי ללכת והרגשתי קוצר נשימה…
הלכתי אל רופאת המשפחה שלי, היא נתנה לי אנטיביוטיקה שרק החמירה את מצבי, אז החלטתי לפנות למיון. במיון עשו לי צילום חזה ובצילום ראו גוש בריאה בגודל 7 ס"מ. משם נכנסתי לתהליך של בדיקות נוספות כמו CT, ביופסיה ו PET CT. תוצאות ה PET CT הראו שבנוסף לגוש בריאה יש גם גרורות בעצמות. כמו שאתם מתארים לעצמכם, חשכו עיני. הדבר הראשון שעשיתי היה להיכנס לגוגל, שם קראתי על המחלה ומה סיכויי ההישרדות. כאשר הגעתי לאונקולוגית במפגש הראשון, לא הבנתי מילה ממה שהיא אמרה לי, לא הפסקתי לבכות והייתי בטוחה שחיי נגמרו. כל התרחישים הכי גרועים רצו לי מול העיניים…  לא ישנתי בלילות מרוב מחשבות מה יהיה על משפחתי ועלי, איך אתמודד עם הטיפולים…

לאחר שיחה נוספת עם האונקולוגית החלטתי בליבי כי אלחם ואעשה הכל כדי לנצח את הסרטן, ויצאתי למסע. התחלתי לקבל טיפול כימותרפיה ואימונותרפיה, עברתי חמישה סבבים כאלה, בסיומם עברתי גם 15 הקרנות לריאה. בהמשך מצאו גם גרורה באדרנל שמאל וגם גרורה זו הוקרנה.
עכשיו, אחרי שכתבתי את כל זה, אני רוצה לחזור אחורה… לתקופה בה הייתי נערה בת 16, נערה שהתחילה לעשן. היום אני יכולה להגיד שהתחלתי לעשן בעקבות לחץ חברתי וכדי להיות מקובלת בין החבר'ה. בהתחלה עישנתי סיגריה פה סיגריה שם… בצבא כבר קניתי חפיסות, עישנתי חפיסת סיגריות ביום. ככל שהתבגרתי ככה עלו גם מספר הסיגריות שעישנתי, עישנתי בין 2-2.5 חפיסות סיגריה ביום.
במשך השנים ניסיתי להפסיק לעשן אך ללא הצלחה.
בשנת 2014 הלכתי לסדנת גמילה מעישון, קיבלתי כדורים להפסקת עישון ובאמת הצלחתי להפסיק לעשן, ארבעה חודשים לא עישנתי, הייתי ממש גאה בעצמי, לצערי הרב בעלי חלה באותה תקופה בסרטן ואני חזרתי לעשן שוב.
הרופאים המליצו לי להפסיק לעשן באופן מיידי!
אני חולה בסוכרת נעורים והרופאים הזהירו אותי שבעקבות הסוכרת והעישון, אני יכולה להגיע למצב של כריתת גפיים, בנוסף, אובחנו אצלי עוד שתי מחלות: טרשת עורקים ברגליים ו מחלת  COPD אשר פוגעת בריאות ובנשימה.
המצב היה לא טוב, כל תמרורי האזהרה נדלקו ואני הבנתי שכדי להציל את חיי אני חייבת להפסיק לעשן, הבנתי את חומרת הנזקים של הסיגריות וכמה הם פגעו בבריאותי ופניתי שוב לסדנת גמילה מעישון בעזרת כדורים בתחילת שנת 2019, לשמחתי הצלחתי להפסיק לעשן! חצי שנה לא נגעתי בסיגריה עד שפתאום, ביום בהיר אובחנתי עם סרטן ריאה.
הייתי בהלם כי חשבתי שאם הפסקתי לעשן אז המצב ישתפר ולא תיארתי לעצמי שאחלה בסרטן ריאה.
זוכרים את אותו יום שפניתי למיון בעקבות החמרה במצבי? באותו יום פניתי למיון כי הפכתי לצרודה.
באותו יום בדיוק, יום האבחון הגורלי בסרטן ריאה, בתי הגדולה ילדה את נכדתי הראשונה.
לאחר שבתי ילדה תינוקת בריאה ומתוקה, אושפזתי ולצערי לא הצלחתי לחוות יחד עם בתי את כל החוויות של אחרי לידה, הבת שלי עברה את כל החוויה לבד, כל התכנונים שתכננו לעשות בחופשת הלידה בוטלו.
אני הבנתי בדרך הקשה שסיגריות גורמות להמון נזקים, בשביל "הכיף" של העישון לא שווה לאבד את הנאות החיים.
היום אני מנטורית בעמותה הישראלית לסרטן ריאה, מלווה מתמודדים עם סרטן ריאה, אני מופיעה בפני בני נוער ומספרת להם על נזקי העישון, על כך שהעישון פוגע בכל חלקי הגוף שלנו, עלול לגרום לסרטן גרון ולסרטן ריאה, שאנשים לא מודעים לכל נזקי העישון וזה מאוד חבל.
כיום אני נקייה מסרטן ונקייה מסיגריות! הטיפולים והתרופות עזרו, אני נהנת מכל רגע בחיים שלי, והכי חשוב, נהנת מאוויר נקי, הרגשה טובה והמון רגעים מאושרים עם בני המשפחה שלי.

כל האפשרויות הכלולות בסל הבריאות להיגמל מעישון וניתנות בחינם

מוגש כשירות לציבור מטעם העמותה הישראלית לסרטן ריאה בחסות חברת מדיסון וללא מעורבות בתכנים

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן