חיפוש
Close this search box.

NTRK (neurotrophic tropomyosin receptor kinases) הוא שמם של משפחת חלבונים מסוג טירוזין קינאז, שלהם תפקיד חשוב בהתפתחות מערכת העצבים ובהישרדות התא. במשפחה שלושה חלבונים: NTRK1, NTRK2 ו־NTRK3 המקודדים על ידי שלושת הגנים NTRK1, NTRK2 ו־NTRK3 בהתאמה. חלבוני NTRK חוצים את קרום התא, כשלחלק החיצוני נקשר חלבון (ליגנד), וחלק זה מעביר את האותות דרך הטירוזין קינאז בתוך התא אל הגרעין.

NTRK וסרטן הריאה

בסרטן ריאה מסוג תאים לא קטנים (NSCLC) יכולה להופיע במקרים נדירים מוטציה ב־NTRK הנקראת NTRK fusion, כלומר מוטציית איחוי (fusion) שבה חלק מהגן מתאחה עם חלק מגן אחר. הגן המאוחה מביא לייצור מוגבר של חלבוני TRK, אשר מעודד חלוקה ושגשוג לא תקין של התאים. איחוי NTRK יכול להופיע בסוגי סרטן רבים.

מי נמצא בסיכון?

מוטציה ב־NTRK בסרטן ריאה מסוג NSCLC נחשבת לנדירה מאוד (פחות מאחוז אחד מהמקרים). נכון להיום לא נמצאו מאפיינים דמוגרפיים, קליניים או גנומיים שעשויים להצביע על סיכון גבוה יותר להתפתחות מוטציה ב־NTRK.

איזה טיפול קיים למטופלי סרטן ריאה עם מוטציה בגן NTRK?

בסל הבריאות ישנן כיום שתי תרופות מכוונות מטרה לטיפול בחולים עם מוטציה חיובית ב־NTRK מסוג מעכבי טירוזין קינאז, שתיהן מיועדות לחולים עם ממאירות סולידית חיובית ל־NTRK שמחלתם התקדמה מקומית או שלחה גרורות והם מיצו את אופציות הטיפול האפשריות.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן