חיפוש
Close this search box.

PDL1 הוא גן המקודד ליצירת חלבון ליגנד בשם PDL1, חלבון זה נקשר לקולטן PD-1 המצוי על פני השטח של תאי T, שהם תאים של מערכת החיסון שלנו, והוא פועל לעכב את הפעלת מערכת החיסון כנגד תאים שלנו, שאינם מזיקים בגוף. כאשר הגוף נלחם כנגד דלקת או מקור זיהום חיצוני ברקמה תקינה, האינטראקציה בין PDL1 ל-PD-1 מגינה על הרקמה מפני תקיפה עצמית של מערכת החיסון.

PDL1 וסרטן הריאה

לחלבון PDL1 נוכחות נרחבת בתאי גופנו, לרבות בתאי הגידול. ביטוי של החלבון נמצא במגוון של סוגי סרטן, ובהם גם בסרטן ריאה מסוג תאים שאינם קטנים (NSCLC). במקרים כאלה שבהם ישנן רמות גבוהות של PDL1 בתאי הגידול הסרטני, כשהחלבון נקשר לקולטן PD-1 שבתאי החיסון הוא למעשה מסייע לתאי הסרטן 'להערים' על מערכת החיסון ולמנוע ממנה לתקוף את התא הסרטני.

PDL1 ואימונותרפיה

אימונותרפיה היא שיטת טיפול בסרטן שתומכת בפעילות מערכת החיסון כנגד תאים סרטניים (ומכאן שמה, אימונו = חיסוני). האימונותרפיה מחזקת את מערכת החיסון ומסייעת לה לזהות את תאי הסרטן ולהילחם בהם. לעיתים, נוכחות של PDL1 ברמות גבוהות בתאי הגידול עשויה להצביע על תגובה אפשרית טובה יותר לטיפול אימונותרפי המכוון נגד הקולטנים של PDL1, כלומר PD-1, ומעכב את פעולתם. טיפול זה מאפשר למערכת החיסון לזהות את תאי הגידול טוב יותר, לתקוף אותם ובכך למנוע את התפשטות הגידול. נוכחות של PDL1 נעשית באמצעות בדיקת רקמות מביופסיה. ככל שהגידול מבטא כמות גבוהה יותר של החלבון, כך המטופל.ת עשוי.ה להגיב טוב יותר לטיפול אימונותרפי. בדיקת PDL1 מותווית בסל הבריאות לחולי סרטן ריאה מתקדם מוסג NSCLC.

איזה טיפול קיים למטופלי סרטן ריאה עם PDL1?

הטיפול האימונותרפי המעכב את פעילות PD-1 משתייך למשפחת לתרופות הנקראות 'מעכבי נקודת בקרה', והוא מהווה פריצת דרך של ממש עבור חולים רבים שעד לפני כמה שנים לא היה להם כל מענה. בסל התרופות בישראל כמה אפשרויות טיפוליות לחולים שבהם נמצאה נוכחות גבוה של החלבון בבדיקת PDL1 בתאי הגידול, זאת בתנאי שאינם מבטאים שינויים גנטיים בחלבונים מסוג ROS1, ALK ו־EGFR.
בנוסף, חולים שלהם ערכים נמוכים של 1PDL או ללא 1PDL (וללא שינויים גנטיים בחלבונים מסוג ROS1, ALK ו־EGFR) יוכלו לקבל טיפול אימונותרפי בשילוב כימותרפיה. נמצא כי קיימת יעילות למשלב זה בקרב אותם חולים.
מאחר שהטיפול האימונותרפי מפעיל את מערכת החיסון, שהיא מערכת שלומדת וזוכרת, ישנם טיפולים שבהם לאחר כשנתיים הטיפול התרופתי מופסק והגוף ומערכת החיסון ממשיכים להגיב כנגד מחלת הסרטן.
הטיפול האימונותרפי ניתן בעירוי לווריד אחת לכמה שבועות.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן