חיפוש
Close this search box.
החשיבות של טיפול מולטי-דיסציפלינרי

החשיבות של טיפול מולטי-דיסציפלינרי

ד"ר יורי פייסחוביץ'

בעשור האחרון, כחלק מהשיפור הדרמטי ומהגדלת ההיצע והטיפולים שהרפואה מאפשרת לחולי סרטן ריאה, הטיפול המולטי-דיסציפלינרי הופך לאלמנט חשוב ומשמעותי. במרבית המקרים, סרטן ריאה הוא מחלה שאינה פוגעה רק באיבר אחד אלא יכולה די מהר להתקדם ולהפוך למחלה סיסטמית המפושטת בגוף. כבר בשלבים מוקדמים, אפילו כשהגידול הראשוני קטן יחסית, יש לו פוטנציאל לשלוח גרורות דרך בלוטות הלימפה ולחדור אל זרם הדם. לכן, לנו כרופאים חשוב להסתכל על כל התמונה המלאה. על מנת לעשות זאת מתכנסים מספר רופאים מתחומים שונים בישיבה המכונה "מולטי-דיסציפלינרית" ומקיימים דיון  משותף על מנת לקבוע יחד את אופן הטיפול בחולה.

ברוב המקרים בישיבה מולטי-דיסציפלינרית ישתתפו אונקולוג קליני המתווה טיפול תרופתי; אונקולוג המתמחה בהקרנות שקובע כיצד וכמה טיפולי קרינה יקבל המטופל; מומחה הדמיה שיסייע לפענח את הממצאים של הבדיקות לפני הניתוח הראשון; רופא ריאות וכירורג חזה המציג את האלמנטים האנטומים. למעשה, כשמגיע חולה בסרטן ריאה למרכז הרפואי הצוות המטפל בו עורך דיון מקיף על בסיס כל הממצאים והגורמים הרלוונטיים כדי לקבוע את אופן וצורת הטיפול. לישיבה הזו יש חשיבות גדולה ומשמעותית. כל מומחה תורם את חלקו על בסיס תחום ההתמחות שלו והערכה הקלינית שהוא מקיים. באמצעות שיח בין מומחים שונים ניתן לקבוע פרוטוקול רפואי נכון יותר ומדויק יותר עבור על המטופל.

לישיבה מולטי-דיסציפלינרית יש ייתרון נוסף וחשוב – היא חוסכת מהמטופל את הצורך להתרוצץ בין רופאים ולפנות לכל מומחה בנפרד. התהליך המולטי- דיסציפלינרי חוסך את זמן ההמתנה לתור ולקבלת תשובה, ואלמלא הישיבה המשותפת, תהליך קביעת הטיפול היה נמשך זמן רב. מחקרים רבים שנעשו בשנים האחרונות הראו ששילוב של רופאים מומחים בתחומים שונים שיושבים יחד בישיבה מולטי-דיסציפלינרית ומקיימים דיון על מצבו הרפואי של החולה, מגדילים את הסיכוי לקביעת אבחנה נכוונה ומדויקת בהשוואה למקרים בהם המטופל פנה לכל מומחה בנפרד.

אנו מקיימים דיון בישיבה מולטי- דיסציפלינרית  לכל חולה בסרטן ריאה – גם אם במקרים בהם הוא נזקק לניתוח וגם במקרים שלא –  מפני שיש לדיונים אלו חשיבות גדולה. בשל העובדה שסרטן הריאה נוטה להתפשט לאיברים נוספים כבר בשלבים מוקדמים, חשוב להעריך את שלב המחלה לצורך התאמת הטיפול מדויק לחולה. כך למעשה מגדילים משמעותית את הסיכוי להאריך את תוחלת החיים של המטופל ובמקרים מסוימים אף להביאו לכדי ריפוי.

קביעת שלב המחלה הוא תהליך מאתגר ומורכב. קשה מאוד להעריך את מצבו של החולה רק באמצעות ניתוח בלבד. אנו לא יכולים להסתפק רק בפיענוח של בדיקות ואנו גם קובעים אלו בדיקות הן הנכונות ביותר עבור המטופל. במסגרת הדיון בישיבה המולטי-דיסציפלינרית דנים בסוגיות מהותיות כמו מחלות הרקע של המטופל, מצבו הגופני, עד כמה הגידול חודרני, מה משמעות התקדמות המחלה ואלו אפשרויות טיפול קיימות על פי מאפייני הגידול.

הערכת מצבו הקליני של החולה לא צריכה ולא יכולה להיות רק על ידי אונקולוג. יש שוני רב בידע ובגישות הטיפוליות שמאפיינים כל אחד מהמומחים בישיבה המולטי-דיסציפלינרית. לא משנה עד כמה ננסה להיות מעודכנים לא נצליח לעמוד בקצב השינויים בכל אחת מההתמחויות. כירורגים לא מכירים את כל החידושים של האונקולוגים, ורופאי הריאות לא מכירים את ההתקדמות בכירורגיה. באמצעות חוות דעת של כל אחד מהמומחים סביב השולחן אנו מצליחים לראות תוצאות טובות יותר בטיפול בחולים. במרבית המקרים, יהיה לנו יותר פשוט להחליט על אופן הטיפול בחולה שמחלתו בשלב מוקדם. ככל שהמחלה בשלב מתקדם יותר, כך תהליך קבלת ההחלטות הופך למאתגר ומורכב.

צריך לזכור שישנם הרבה חידושים בתחום התרופתי והטכנולוגי בטיפול בסרטן ריאה והשיח המשותף בין הרופאים מאפשר לדון על היצע הטיפולים הרחב. כך למשל בשנים האחרונות פותחו גישות חדשות לניתוחים באמצעות רובוטים שהן פחות פולשניים מאלו שהיו בעבר, ובכך מתאפשרת התאוששות מהירה יותר של המטופל תוך הפחתה הסיכוי לסיבוכים. בנוסף באמצעות מכשירי הדמיות משוכללים אנו יכולים לקבוע מהם המקרים בהם אין צרוך בכריתה של אונה שלמה מהריאה. גם מבחינת הטיפול התרופתי ישנם שינויים ופיתוחים רבים. כך למשל פורסמו בשנים האחרונות מספר מחקרים בהם נתנו טיפול תרופתי לפני ניתוח – בגישה הפוכה לפרוטוקול הטיפולי שהיה קיים עד אז – שהוכיחו יעילות רבה בהשגת שליטה על המחלה.

הכותב הינו מנהל המחלקה לכירורגיית חזה במרכז הרפואי בילינסון.

המידע נכון לאוגוסט 2023

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן