חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
תקווה לחולי סרטן ריאה מתקדם מסוג התאים הקטנים (Small-cell lung cancer)

תקווה לחולי סרטן ריאה מתקדם מסוג התאים הקטנים (Small-cell lung cancer)

ד"ר דודניק אליזבטה, אחראית תחום גידולי בית חזה באסותא מרכזיים רפואיים

עד לאחרונה סרטן ריאה הייתה אחת מהמחלות הקטלניות בשל היעדר אופציות טיפוליות יעילות. בעשור האחרון אנו צופים בהתפתחות עצומה בתחום הודות לטיפולים חדשניים המאפשרים שליטה במחלה לאורך זמן, ושיפור איכות ותוחלת חיי החולים.

סרטן ריאה מסוג תאים קטנים
סרטן ריאה מסוג תאים קטנים (SCLC-Small-cell lung cancer), הוא סרטן אגרסיבי ביותר המתגלה בכ- 15% מכלל מקרי סרטן הריאה. סרטן זה נוטה להתפשט ולשלוח גרורות באופן מהיר ולכן כשני שליש מהחולים מאובחנים כשמחלתם כבר במצב מתקדם. עד לאחרונה, הטיפול הסטנדרטי בחוליSCLC התבסס על מתן כימותרפיה. לרוב, החולים ב- SCLC בשלב מתקדם מגיבים היטב לכימותרפיה תחילה, אך במרבית המקרים המחלה נשנית זמן קצר לאחר סיום הטיפול, וההישרדות הממוצעת של אותם חולים שטופלו בכימותרפיה היא פחות משנה ממועד גילוי המחלה. במשך כעשרים שנה לא חלה שום התקדמות בטיפול ב- SCLC מפושט, אך בשנתיים האחרונות הוכיחו מספר מחקרים קליניים כי שילוב של אימונותרפיה מודרנית עם כימותרפיה משפר משמעותית תוצאות טיפוליות.

תקווה חדשה בטיפול בסרטן ריאה: אימונותרפיה
מערכת החיסון שלנו מסוגלת לזהות ולתקוף תאים סרטניים. עם זאת, בסוגי סרטן רבים, תאי הסרטן מצליחים להתחמק מתגובת מערכת החיסון. תאי הסרטן יוצרים חסמים אשר למעשה בולמים את התגובה החיסונית הטבעית של הגוף.
אימונותרפיה היא גישת טיפול אשר ״מורידה את הבלמים״ ממערכת החיסון וכך מגבירה את יכולתה להילחם כנגד הסרטן. התרופות שפותחו תחת גישה זו נמצאות כעת בשימוש רחב והן פועלות בעיקר על מערכת קולטנים PD-1 – programmed cell death-1 ו – PD-L1 – programmed cell death ligand-. מפתחי גישה טיפולית זו, ד"ר גיימס אליסון מ-MDACC וד"ר טסוקו חוניו מKyoto University -, אף זכו בשנת 2018 בפרס נובל עבור פיתוח השיטה ותרומתם לשינוי דרמטי בחייהם של חולי סרטן.

שימוש באימונותרפיה בטיפול בחולי סרטן ריאה מסוג התאים הקטנים
הכללת אימונותרפיה בטיפול בחוליSCLC בשלב מתקדם מהווה פריצת דרך משמעותית. בסרטן ריאה מסוג זה, לפחות 3 מחקרים קליניים גדולים הראו כי מתן אימונותרפיה בשילוב עם כימותרפיה בהשוואה למתן כימותרפיה לבדה מביא להישרדות ארוכה יותר.
היתרון הבולט של השילוב הוא בעובדה כי החולים שמגיבים לטיפול עשויים לשרוד שנים. כך לדוגמה, פי שניים יותר חולים שמקבלים שילוב של כימותרפיה ואימונותרפיה שורדים שנתיים ויותר בהשוואה לחולים שמקבלים כימותרפיה לבדה. בשל העובדה כי מדובר בגישה חדשה יחסית, עדיין לא זמינים לנו נתוני מעקב של שנים רבות לחולים שטופלו בשיטה זו. בגידולים אחרים, לעומת זאת, ובפרט בגידולי ריאה מתקדמים מסוג תאים שאינם קטנים
(Non-small-cell lung cancer), ידוע לנו כי מספר משמעותי מהחולים שורד מעל ל- 5 שנים הודות לטיפולי אימונותרפיה. חשוב להדגיש כי תוספת של אימונותרפיה לטיפול כימותרפי בחולי סרטן ריאה מסוג SCLC לא מגבירה את שיעור תופעות הלוואי הקשורות לטיפול.

גישה משולבת זו מומלצת לשימוש על ידי הקווים המנחים המקובלים לטיפול בחולי סרטן ריאה מתקדם מסוג SCLC וללא ספק מהווה מהפכה ותקווה חדשה למטופלים.
טיפול משולב מעין זה עדיין איננו זמין במסגרת סל שרותי הבריאות. חשוב ואף חיוני לכל חולה עם אבחנה חדשה שלSCLC בשלב מתקדם לשוחח עם האונקולוג המטפל על האפשרות לטיפול אימונותרפי ומידת הזכאות לו.

המידע נכון לאוגוסט 2023

גלילה לראש העמוד

רגע לפני שאתם הולכים, נשמח שתעגלו לנו :)

העמותה הישראלית לסרטן ריאה פועלת לסייע לחולי סרטן הריאה ולמשפחותיהם. אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו במאבק זה ולתרום לעמותה באמצעות "עיגול לטובה".
כל עיגול קטן, עושה הבדל גדול. בואו נעזור יחד להעניק תקווה ותמיכה לאלו הזקוקים להם.

דילוג לתוכן